Jak se starat o šperky, aby dlouho vydržely

Na těchto stránkách máte možnost koupit šperky, které jsou vyráběné z různých materiálů a různými technikami. Tady je jednoduchý přehled pravidel jak se o ně starat, aby vydržely dlouho pěkné. 

 

Šité náramky: Jsou vyrobeny ze skleněných korálků, které moc údržby nepotřebují. Korálky jsou našité na kůži, která nemá ráda kontakt s vodou. Proto byste se s těmito náramky neměli koupat, protože kůže potom tvrdne a kroutí se. Jiné významné omezení u těchto náramků není :)

IMG_7572_small

Měděné šperky: Jsou vyráběné časově náročnou technikou wire wrap, což je namotávání drátu kolem jiného drátu. Doplňuji je většinou o nějaký minerální kámen. Měď je měkká a dobře se s ní pracuje, časem ale získává patinu a změní barvu. Po dokončení šperky ošetřuju antioxidačním roztokem, nicméně pokud chcete, aby zůstaly stejné, je dobré je uchovávat na suchém místě (uzavíratelné plastové sáčky) a jednou za čas je lehce potřít obyčejným řepkovým olejem a poté otřít flanelovým hadříkem. 

 

IMG_7307_small

 

 Nerezové šperky jsou vyráběné stejnou technikou jako měděné. Používám chirurgický ocelový drát, který je velice odolný a prakticky nezničitelný. Nevýhodou je, že je podstatně tvrdší než měď a hůř se s ním pracuje. Jeho velkou výhodou je, že je hypoalergenní :)

 

IMG_6907_small

 

Náramky z minerálů jsou poslední dobou velice oblíbené. minerální kamínky jsou poměrně odolné ale při pádu na tvrdý povrch (dlažba) se může část odštípnout. Některé kameny- například růženín mají tendenci na slunečním světle vyblednout. To může udělat i achát, který má spoustu barevných variant. Proto, pokud náramky nenosíte každý den, ale jen příležitostně, doporučuji jejich uchovávání na suchém a tmavém místě. U těchto náramků je vhodné vyvarovat se kontaktu s kosmetikou (parfémy, krémy...), která může narušit povrch minerálu a korálek bude působit zašle nebo ztratí lesk. U těchto korálků používám silikonovou pruženku, která je odolná na tah, nicméně doporučuji si předem změřit obvod zápěstí a nechat si alespoň centimetrovou rezervu (náramky které mám v nabídce jsou na zápěstí o obvodu 17 cm, takže pokud máte jiný obvod, napište mi na email a náramek upravím aby seděl). Nasazování náramku je dobré provádět rolováním a ne roztahováním protože pruženka by se po čase mohla vytahat a mezi kamínky by byly mezery, které nevypadají moc pěkně. 

 

IMG_8201_small

Stříbrné šperky: Na některých náramcích a náušnicích používám kovové komponenty ze stříbra (Ag 925). Tento materiál je mezi lidmi oblíbený, nicméně časem také mění barvu a černá. Částečně tomu lze předejít uchováváním na suchém místě. Pokud ke změně barvy dojde, je možné stříbro vyčistit buď speciální pastou, která se dá koupit, nebo použít horký roztok vody, octa a jedlé sody. Úplně nejjednodušší způsob je použít na vyčištění obyčejnou zubní pastu (bez mikrogranulí, které by stříbro poškrábaly) a rozleštit flanelovým hadříkem a opláchnout vodou. 

 

IMG_8120_small

To je asi ve stručnosti všechno. Snad Vám tento článek pomůže v péči o šperky nejen ode mě. Kdybyste měli nějaké další otázky, pište i na email lendis.koci@seznam.cz :)

Zpět do obchodu